top of page

İTÜ’de 250. Yıl Mezuniyet CoşkusuİTÜ’nün 250. kuruluş yıldönümünü kutladığı 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında İTÜ’lü lisans ve lisansüstü mezunları, 23 Haziran akşamı Ayazağa Yerleşkesi’nde yapılan mezuniyet töreninin coşkusunu yaşadı.


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 250. Yıl lisans ve lisansüstü mezuniyet töreni 23 Haziran 2023 tarihinde İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde yapıldı. İTÜ Stadyumu’nda yapılan coşkulu törende, 2 bin 524’ü lisans ve 671’i yüksek lisans olmak üzere toplam 3 bin 195 öğrenci başarıyla mezun olarak diplomalarına kavuşmanın haklı gururunu yaşadılar. İTÜ’den 2022-2023 eğitim-öğretim yılında mezun olan lisans ve yüksek lisans öğrencileri mutluluklarını; törene katılan aileleri, arkadaşları, sevdikleri ve hocalarıyla paylaştı.

 

23 Haziran’da “Kadın mühendisler” vurgusu

Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu mezunlara ve ailelere seslendiği konuşmasına 23 Haziran’ın Dünya Kadın Mühendisler Günü olduğunu hatırlatarak başladı. Rektörümüz İTÜ’nün tarihsel rolünü bugün özelinde, “Cumhuriyet tarihimizde Altan Edige ve Sabiha Gürayman gibi ilk kadın mühendislerimiz İTÜ’den mezun olarak memlekete hizmete başlamışlardır. İTÜ’nün bu konudaki öncülüğü bugün de devam etmektedir. Akademisyenlerimizin neredeyse yarıya yakını kadın akademisyenlerimizden oluşmaktadır,” sözleriyle vurguladı.

 

İTÜ’nün dünyadaki gurur veren yükselişi

Prof. Dr. Koyuncu, İTÜ’nün yakın zamanda elde etiği başarılı sıralama sonuçlarına değinerek mühendislik ve teknoloji alanında Türkiye’de birinci, dünyada 108. Olduğuna,  ayrıca BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda genel sıralamada dünyada 58., “nitelikli eğitim” ve “insana yakışır iş ve ekonomik büyüme” alanlarında ilk 10’da yer aldığına dikkat çekti. Rektör Koyuncu, törende hazır bulunan mezunlara Türkiye ve dünya tarihinde yerbilimleri alanında unutulmaz izler bırakmış İTÜ’lü bilim insanı Prof. Dr. İhsan Ketin’in ilham verici öyküsünden söz etti.

 

Kardeş Azerbaycan’a uzanan mezuniyet coşkusu

Azerbaycan’ın en iyi üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alan Bakü Devlet Üniversitesi ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi’nin aynı tarih ve saate rastlayan mezuniyet törenleri ortak bir canlı bağlantıyla  İTÜ Stadyumu’nda sahneye kurulan dev ekrana yansıtıldı.

 

İTÜ’lü okul birincilerine madalya

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fah-rettin Altun, oğlunun mezuniyeti dolayısıyla törene katılırken, İTÜ 250. Yıl Yüksek Lisans Mezunları adına 4,00 ortalamayla mezun olan Miraç Şamil Yiğit (Elektronik Mühendisliği Programı) ve lisans mezunları adına bölümünü 3,99 ortalamayla bitiren Arda Barış Gözcü (Ekonomi) kısa birer konuşma yaparak teşekkür ettiler. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Koyuncu, okul birincilerine madalyalarını takdim etti.

13 görüntüleme0 yorum
bottom of page