top of page
destek.webp

 Destek ve Yardımlar 

Öğrencilere Dönük Destek ve Yardımlar, Takımlar ve Kulüpler

İTÜ GÜNEŞ ENERJİLİ ARAÇ PROJESİ

İTÜ FACİLİS ELEKTRİKLİ OTOMOBİL PROJESİ

İTÜ RACING FORMULA STUDENT PROJESİ

İTÜ PARS ROKET PROJESİ

İTÜ APİS  ARGE TAKIMI

İTÜ LAGARİ THRUST ROKET TAKIMI

İTÜ ROVER TAKIMI (MARS KEŞİF ARAÇ PROJESİ)

İTÜ ROV TAKIMI (SU ALTI ARAÇ PROJESİ)

İTÜ AUV TAKIMI (SAT/SU ALTI ARAÇ TAKIMI)

İTÜ ALBATROS PROJESİ TAKIMI

İTÜ OTOKON PROJE TAKIMI (ROBOT OLİMPİYATLARI)

İTÜ OTOKON  RAKE PROJESİ (ROBOTİK ARAMA KURTARMA EKİBİ)

İTÜ OTONOM TEKNE PROJESİ

İTÜ GÖNÜLLLÜLÜK KULÜBÜ

İTÜ EPGİK KULÜBÜ

İTÜ SKY UAV TAKIMI

İTÜ BİSİKLET PROJE YARIŞMASI

İTÜ KAMPÜS HAYVANLARI DESTEK PROJESİ

ATA TAKIMI

İTÜ SKY İHA (İnsansız Hava Aracı)Takımı

İTÜ CEZERİ TAKIMI

Öğrenciye Yönelik Diğer Destekler

 
Burslar ve Ödüller

Burslar: İTÜ Vakfı, kuruluş yılı olan 1984’ten başlayarak günümüze kadar 24.378 öğrenciye karşılıksız eğitim bursu vermiştir. 2020 yılı başından itibaren yaşanmakta olan pandeminin etkileri ve İTÜ yönetimi ile yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, İTÜ Vakfı öğrencilerin mağdur olmaması için  bursları kesintiye uğratmamış, 2020 yılı bütçesinden 790 öğrenciye 651.822 dolar, 2021 yılında 610 öğrenciye 454.191 dolar burs yardımı yapılmıştır.

Ayrıca İTÜ Rektörlüğünce belirlenen başarılı öğrencilere ve her yıl mezuniyet töreninde tüm bölüm birincilerine ödül verilmekte,  başarılı sporculara burs desteği sürdürülmektedir. 

İTÜ Vakfı öğrenci yardımlarını sadece burslarla sınırlandırmamış, uzun yıllar boyunca ihtiyaç duyan öğrencilere yemek yardımı, Vakıf yurtlarında kalan çok sayıda öğrenciye barınma bursu vermiştir.

1989 yılından başlayarak, üniversite giriş sınavında İTÜ’ye ön sırada giren öğrencilere para ödülünün yanı sıra İTÜ Vakfı Eğitim Tesislerindeki İngilizce-Bilgisayar kurslarından ücretsiz yararlanma, öğrenim boyunca karşılıksız aylık burs gibi olanaklar sağlanmıştır.  Ayrıca her öğretim yılında İTÜ’ye giren başarılı öğrencileri yetiştiren matematik, fizik ve kimya öğretmenlerine de Öğretmenler Günü’nde İTÜ Vakfı Ödülü verilmiş; üniversitemize ilk 500 arasında en fazla öğrenciyi gönderen liseye bilgisayar armağan edilmiştir. İTÜ Vakfı, Bursa Şubemizin katkılarıyla uzun yıllar belirli aralıklarla Bursa’daki lise öğrencilerine yönelik bir matematik yarışması düzenlemiş, ilk üçe girenler ödüllendirilmiş, ilk 5 dereceyi alanlar arasından İTÜ’ye giren öğrencilere burs verilmiştir.

İTÜ Vakfı son iki yılda, İTÜ öğrencilerinin büyük bölümünün yurt sorunuyla karşı karşıya kalması üzerine, Maçka Sosyal Tesisleri konaklama biriminin 16 odasını, gelirinin bir bölümünden feragat ederek, öğrencilerine tahsis etmiştir.

Başarı Ödülü: ÖSS sayısal yerleştirme puanına göre İTÜ’ye ön sırada giren öğrencilere verilen  Rektörlük ödülleri  İTÜ Vakfı tarafından desteklenmektedir. Ayrıca çeşitli spor dallarında İTÜ’yü temsil eden başarılı öğrencilere sporcu bursu verilmektedir.

Bilim Ödülü: İTÜ Vakfı 1995 yılından başlayarak,  belirli aralıklarla bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla Bilim Ödülü vermiştir.

En Başarılı Tez Ödülü: Yapı Malzemesi dalında  yüksek lisansını yüksek başarı ile tamamlayan öğrencilere  “Prof.Dr. Süheyl Akman Ödülü“, yine bu dalda yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere  “Prof. Dr. Ruhi Kafesçioğlu Burs ve Ödülü“ verilmektedir.

bottom of page