top of page

Yapay Zekalar Gelecekte Birçok Meslek İçin Tehlike Oluşturuyor mu?Teksas A&M Üniversitesi AgriLife Araştırma’da çalışan bir araştırma takımı, karbondioksit kullanarak biyolojik şekilde çözünebilen plastik (biyoplastik) oluşturan bir sistem geliştirmiş. Sistemle üretilen biyoplastikler, günümüzde kullanılan ve parçalanamayan plastiklerin yerini alabilir. Araştırmada, parçalanamayan plastiklerin birikimi ve sera gazı yayılımlarının iyileştirilmesi olmak üzere iki problem ele alınıyor.


Gelişen teknolojiyle insanların yaptığı birçok işin yerini yapay zekalar almaya devam ediyor. Peki gelecekte hangi meslekler yerini yapay zekaya bırakacak?

Yapay zekalar hem mesleklerimizi hem de gezegenimizi elimizden alabilir mi?

Günümüzde veri bilimciliği, yapay zeka ve makine öğrenimi uzmanlığı, dijital pazarlama, strateji uzmanlığı gibi birçok yeni meslek ortaya çıktı. Hızla gelişen teknoloji ayakkabı boyacılığı, camcılık, gibi eskimiş fakat varlığını korumaya devam ettiren zanaatlere olan ihtiyacı daha da azaltıyor. Bu gelişmeler birçok mesleği yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Peki geleceğin meslekleri neler olacak? Yapay zekalar gelecekte bazı mesleklerin yerini alacak mı? Gelişen yapay zeka teknolojisi insanlık için bir tehdit oluşturuyor mu?

Yapay zekanın mantığı insanın zaman içinde evrimleşerek kazandığı zekasındaki bilgilerin dijital ortama aktarılmasına dayanıyor. Bu aktarım, tüm zeki canlılar için yapılabiliyor. Yapay zeka, bilgisayarın çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetine verilen bir isim. Günümüzde yapay zekalar neredeyse hayatımızın her alanında etkin bir şekilde kullanılıyor. Bir zamanlar sadece bilim kurgu filmlerinde görülen icatlar, günlük hayatta yerlerini almaya ve insan hayatına adapte olmaya devam ediyor.


Hedef İnsan Zekasının Önüne Geçmek

Uzmanlara göre yapay zeka ve bu zekayı barındırması hedeflenen Robotik Sistemler alanında yapılan çalışmalar, evrimsel süreçte 4 milyar yıl gibi akıl almaz bir sürede evrimleşebilmiş beyin gibi organların 100 yılı bile bulmayan modern teknolojileri kullanarak taklit etmeyi ve mümkünse ötesine geçmeyi hedefliyor.


‘Yapay Zeka Fikri’ Nasıl Ortaya Çıktı?

Eski bilim tarihçisi Adrienne Mayor verdiği bir röportajda insanın yapay zekayı hayal edebilme becerisinin ilk kez MÖ 750 ve 650 yılları arasında yaşadıkları düşünülen Yunan ozanları Hesiodos ve Homeros’un eserlerindeki mitlerde karşımıza çıktığını belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor; “Yapay yaratıklar yeryüzüne gönderilince mitlerin hiçbiri iyi bir sonla bitmiyor. Sanki mitler bize, bu yapay varlıkların gökyüzünde tanrılar tarafından kullanılmaya uygun olduğunu, ancak insanlarla etkileşime geçtiklerinde kaos ve yıkıma yol açtıklarını söylüyor” diyerek sözlerini noktalıyor.

Tarihte ‘yapay zeka’ terimi ilk kez 1956’da İngiltere’de Dartmouth Collage’da bir konferansta ortaya atılıyor. Bunun ardından ilk önemli gelişme 1997 yılında IBM’nin ürettiği Deep Blue bilgisayar, dünyanın en ünlü satranç ustası Garry Kasparov’u yenmesiyle gerçekleşmişti.

Günümüzde yapay zeka çalışmaları tıpta kanserli hücrelerin tespiti, haberleşme sektörü, savunma sanayi, görüntü ve doğal dil işleme, genetik algoritmalar gibi birçok alanda devam ediyor.


“Başka bir gezegen bulup gitmeliyiz”

Dünyanın pek çok yerinde bu alanda çalışma yapan bilim insanları yapay zekalar konusunda ilginç görüşlere sahip. Örneğin dünyayı sarsacak sözler söylemesiyle tanınan bilim insanı Stephen Hawking Bilim Dergisi Wired’a verdiği bir röportajında makinelerin bir süre sonra insanlardan daha aktif olacağına ve dünyayı yönetebilecek bir konuma geleceklerini, insanlığın acilen koloni yapabileceği bir gezegen bulup yerleşmesi gerektiğini belirtmişti. Hawking aynı röportajında, artık geri dönülemez bir noktada olduğumuzu ve kendimize zarar verme raddesine geldiğimizin altını çizmişti.

Yapay Zekalar İnsan Zekasını Geride Bırakacak

Yirmi birinci yüzyılın en tartışmalı bilim insanlarından Elon Musk ise The New York Times’a yapmış olduğu açıklamada yapay zekanın önümüzdeki 5 yıl içinde insan zekasını geride bırakmasının son derece yüksek bir olasılığa sahip olduğunu söyleyerek, bunun gerçekleşmesi halinde dünyanın insanlar için cehenneme dönüşmeyeceğini, sadece işlerin günümüze kıyasla daha dengesiz ve garip olacağını belirtmişti.


Peki Meslekler İçin Bir Tehlike Söz Konusu mu?

Yapay zekaların pek çok mesleğin geleceğini tehdit ettiğini düşünenlerin aksine, herhangi bir tehdit teşkil etmediğini düşünenler de bulunuyor.


Gelecekte Yok Olacağı Tahmin Edilen Meslekler

Teknolojinin gelişmesiyle yapayzekalar da gelişiyor ve iş alanlarında daha çok kullanılmaya başlıyor. Uzmanlara göre gelişen yapayzeka teknolojisinin beraberinde muhasebecilik, teknik yazarlık, sekreterlik, noterlik, satış danışmanlığı, emlakçılık gibi mesleklerin yok olması ön görülüyor. Ekonomistlerin ve müşteri hizmetleri çalışanlarının işlerini ise yapay zekaların üstlenmesi bekleniyor.


Gelişen Teknoloji ile Öne Çıkması Beklenen Meslekler

Gelişmiş yapay zeka teknolojisiyle birçok yeni meslek ortaya çıkmaya devam ediyor. Uzmanlara göre önümüzdeki on yıl içerisinde öne çıkacak meslekler Siber Güvenlik Uzmanlığı, Robotik Mühendis, Yazılım ve Uygulama Geliştirici, Veri Analisti ve Veri Bilimci, Oyun Geliştirici, Blockchain Geliştiricisi, Yapay Zeka Mühendisi, Dijital Dönüşüm ve Dijital Pazarlama Uzmanlığı, IOT Uzmanı, FinTech Uzmanı, Risk Yönetim Uzmanı, Stratejik Planlama Uzmanı, Sistem Analisti, UX Designer, Genetik Uzmanlığı olarak belirtiliyor.


Yazar: Güldeste Demirtaş - Akdeniz Üniversitesi Akil Haber Ajansı


1.327 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page