top of page

Prof. Dr. Yusuf Altıntaş ABD-NAE Üyeliğine Seçildi


İTÜ Makina Fakültesi 1975 mezunu Prof. Dr. Yusuf Altıntaş, metal kesme mekaniği ve takım tezgâhı sistemleri araştırma ve endüstri uygulamalarıyla mühendislik alanına yaptığı katkılar nedeniyle ABD Ulusal Mühendislik Akademisi (NAE) üyesi seçildi ABD Ulusal Mühendislik Akademisi (NAE) Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre, NAE 2022 yılında 111 yeni üye ve 22 uluslararası üye daha seçti. Böylece, Akademi’nin ABD’deki üye sayısı 2.388’e yükselirken, uluslararası üye sayısı da 310’a ulaştı.


Uluslararası alanda seçilen 22 yeni üyeden ikisi Türk mühendisler. Araştırma enstitüleri başkanlarının ve üst düzey yöneticilerin üye olduğu NAE, üyelerini, mühendislik eğitimi için yenilikçi yaklaşımlar geliştirerek uygulayan, yeni ve gelişmekte olan teknoloji alanlarında öncülük ederek, literatüre önemli katkılarda bulunan mühendisler arasından seçiyor.


Çalışmalarını British Columbia Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde yürüten Prof. Dr. Yusuf Altıntaş, mühendislik alanında ABD’nin en saygın ve itibarlı mesleki unvanlardan biri olarak görülen Akademi üyeliğine (NAE) seçilen iki Türk mühendisten biri oldu. Akademi üyeliğine seçilen bir diğer Türk mühendisse, sismik yansıma verilerini işlemek için yenilikçi yöntemler geliştiren ve yeni nesil jeofizikçiler yetiştiren Dr. Öz Yılmaz.


1975’te İTÜ Makine Fakültesi’nde lisans, 1980’de New Brunswick’te yüksek lisans ve 1987 yılında da McMaster’da doktora eğitimini tamamlayan Altıntaş, 1977-1978 döneminde MKE Kırıkkale Top Fabrikası’nda, 1980-1981 döneminde Pratt & Whitney firmasında, 1981-1982 dönemindeyse Kanada CAD/CAM merkezinde çalıştı. 1986’dan bu yana British Columbia Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Altıntaş’ın;takım tezgâhları tasarımı, kontrolü, titreşimleri ve talaşlı imalat mekaniği konularında çok sayıda yayını ve konferans bildirisi var. Kendi alanında uluslararası düzeyde yirmiden fazla ödülün sahibi ve 2016-2017 döneminde Enternasyonal İmalat Mühendisleri Akademisi’nin ilk Türk başkanı olmuştur.


203 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page