top of page

Japonya kardan elektrik üretmeye hazırlanıyorKar yağışı ile ünlü Aomori şehri kışın bazen 8 metreyi bulan karın altında kalıyor. Japonyalı tasarımcılar ve mühendisler kar yağışı ile elektrik üretmek için bir sistem geliştirdiler. Yakın zamanda eski bir okulun boş havuzunda test edilmeye başlayacak sistem hali hazırda biriken karı denize dökmek yerine bir yerde depolama esasına dayanıyor. Sonrasında ısı değiştiriciler hem güneş tarafına hem de karın içine yerleştirilecek.


Böylece güneş tarafından ısınan gaz, türbini döndürdükten sonra kar tarafından soğutulacak ve tekrar güneş/hava ikilisinden ısınarak devir daim edecek. Aradaki fark ne kadar yüksek ise gaz türbininin o kadar hızlı çevirip hareket enerjisini elektriğe dönüştürecek.


Japonya’da bir deprem bölgesi ve o yüzden birçok termal su kaynağına sahip. Ama çoğu elektriğe dönüştürülemeyen elektrik üretimi için nispeten düşük sıcaklıktaki sular. Fakat karın daha da düşük sıcaklığı sayesinde aradaki fark açılacağından elektrik üretebilir hale gelecek.

Hali hazırda kamyonlarla taşınan karı denize dökmek yerine büyük bir havuza dökülmesi ve biriktirilmesi ile yaz boyunca karlar yavaş yavaş erirken temel yük sağlayabilir. Baz elektriğin faydası ise istediğiniz zaman elektrik üretebilmeniz veya daimi olarak aynı gücü 24 saat boyunca haftalarca korumanız.


Sisteminden üretilen elektriğin maliyetinin ise deniz üstü rüzgar türbinlerinden üretilen elektrikten ucuz olması bekleniyor.


Kaynak: https://www.donanimhaber.com/kardan-elektrik-uretmek--159869

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page