top of page

İTÜ Vakfı Depremzede Öğrencilerin YanındaŞubat 2023’te yaşadığımız iki büyük deprem felaketinin ardından yaşadığımız acıyı kelimelerle ifade etmek elbette mümkün değil. En acil ve yararlı olacak şekilde sorumluluk üstlenmesi gerektiğine inanan vakfımız da bu felaketten etkilenen öğrenci, mezun ve mensuplarımızın yanında olmak, onlara maddi ve manevi katkılarda bulunabilmek amacıyla konuyu hassasiyetle gündemine aldı.


Deprem sonrası hızlıca organize olarak deprem bölgesinde yaşayan öğrencilerimize ulaşmaya çalışan İTÜ Vakfı, sağlıklı iletişimin mümkün olmadığı bu ortamda, İTÜ öğretim elemanları, çalışanlar ve öğrencilerin özverili desteği ile bir sonuca ulaşmaya çalıştı. Bu kapsamda ilk etapta İTÜ Vakfı İktisadi İşletmesi’nin satışta olan ürünleri ile çeşitli firmaların öğrencilere ulaştırılmak üzere vakfımıza teslim ettiği giysiler deprem bölgesine ulaştırıldı; Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yönlendirmesiyle AFAD’a nakdi bağışta bulunuldu.


İTÜ’nün çeşitli fakültelerinden 100’den fazla depremzede öğrencinin tespit edilerek onlara acil nakdi destek ulaştırılması da bugüne kadar on binlerce öğrenciye vermiş olduğumuz karşılıksız bursların, bu felaketin ardından tüm depremzede öğrencilerimizi kapsayacak şekilde organize edilmesi gerektiği yönünde bir kararla sonuçlandı. 

Deprem için yapılan tüm yardımları kendi bütçesinden karşılayan İTÜ Vakfı, bu nedenle kurul, komite üyeleri veya bağışçılarından bir destek talebinde bulunmadı. Son dönemde pek çok hak ihlaline maruz kalan İTÜ Vakfı, tüm yaşananlara rağmen gerek İTÜ yönetimleri gerekse tüm İTÜ adını taşıyan vakıf ve derneklerle iyi ilişkiler içinde olmaya özen gösterdi. İTÜ Vakfı depremzede öğrencilerimize verdiği destek çabalarının sürekliliğini sağlayabilmek için geliştirmeye çalıştığı projelerini önümüzdeki dönemde duyurmaya başlayacak.


Depremzede öğrencilerle kahvaltı

İTÜ Vakfı, burs desteği ile katkı sağlamaya çalıştığı öğrencilere moral desteği de sağlayabilmek amacıyla 15 Haziran 2023 tarihinde İBB Altınboynuz Tesisleri’nde bir kahvaltı etkinliği düzenledi.  Kahvaltıya katılan depremzede öğrenciler yaşadıkları durumdan kesitler aktararak ihtiyaçları hakkında bilgi edinmemizi sağladılar. Genel olarak ve doğal olarak geleceğe ilişkin ümitsizliklerini gözlemlediğimiz öğrencilere bir nebze olsun umut verebilmek amacıyla, İTÜ Vakfı Genel Sekreteri Ayhan Nemutlu, Vakfın çalışmaları hakkında öğrencileri bilgilendirerek,  tüm olanaklarla  depremzede öğrencilerin yanında olmaya çalıştıklarını dile getirdi. Kahvaltıya katılan İTÜ’nün önceki dönem Burslar ve Yurtlar Koordinatörü Doç. Dr. Serdar Bilgili de depremzede öğrencilere  staj, burs, öğrenim, iş başvurusu, kariyer ve yaşama ilişkin konularda tecrübelerini aktardı,  her koşulda öğrencilere yardımcı olmaya çalışacağını  vurguladı. İTÜ Vakfı’nın burs organizasyonundan sorumlu personeli de herhangi bir soru ya da sorun için depremzede öğrencilerin günün her saatinde kendilerine ulaşabileceklerini ve her türlü desteğe hazır olduklarını belirttiler.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page