top of page

Cumhuriyetimizin 100., İTÜ’nün 250. YılıİTÜ Vakfı Dergisi 92. Sayı Sunar…


İTÜ Vakfı Dergisi’nin 92. Sayısı Cumhuriyetimizin 100. Yılı, İTÜ’nün 250. Yılı nedeniyle özel sayı olarak hazırlandı.


Bu yıldönümlerinin aynı yıla rastlaması nedeniyle,  İTÜ Vakfı Dergisi’nin 92. sayısında İTÜ’nün 250. yılı ve Üniversitemizin Cumhuriyet döneminde mühendislik eğitimine ve mühendisliğin gelişmesine yaptığı katkılar dosya konusu olarak ele alındı; İTÜ mensup ve mezunlarının, kendi dallarında ülkemizin gelişmesine ve evrensel bilime yaptıkları katkılar aktarılmaya çalışıldı.


Tarihçe, evrensel bilime katkı, anı-görüş perspektifinden İTÜ’nün geleceği ve İTÜ’lülerin geleceğe yönelik olası katkılarının ele alındığı bu dosyanın editörlüğünü İTÜ’nün 2012-2020 dönemin rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca üstlendi.  Dosya içeriğine, yurtiçi ve yurtdışında önemli başarılara imza atmış İTÜ mezunları ve akademisyenlerimiz katkıda bulundular.


İTÜ Vakfı Dergisi’nin bir sorumluluk olarak ele aldığı İklim ve Sürdürülebilirlik konusu bu sayımızda da yine dosya olarak yer alıyor. Editörlüğünü Prof. Dr. Özlem Özçevik’in yaptığı ve sürdürülebilirlikle ilgili zorlukların aşılmasına katkıda bulunan araştırma sonuçları ve görüşlerin yer aldığı bu dosyadaki yazıları ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz. 


İTÜ’nün ve İTÜ öğretim üyelerinin bilim - teknoloji alanına katkı sunan çalışmalarına ilişkin öne çıkan haber ve gelişmeler, ödül ve başarılar, fark yaratan öğrenci başarıları,  İTÜ Vakfı’ndan haber ve gelişmeler bu sayımızın konu başlıklarını içeriyor.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page