top of page

İTÜ Gönüllülük Kulübü

Anlamlı Amaçlarla Birleşmiş Bir Topluluk


Gönüllülük Kulübü, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde 2004 yılından beri 8 farklı proje ile çalışmalarına devam etmektedir. Sayı olarak en büyük ve etkinlik açısından en aktif topluluklardan biridir. Sadece İTÜ’den değil, İstanbul’daki birçok üniversiteden de katılımcıları bulunmaktadır. “Bir Gülücük de Sen Al” sloganıyla yola çıkan Gönüllülük Kulübü, içindeki bütün projeleri ve üyeleriyle birlikte çok anlamlı ve güzel amaçlar doğrultusunda varlığını sürdürmektedir.

Bütün bu projelerdeki birtakım çalışmalar İTÜ’lü mezunların veya çeşitli kurum ve kuruluşların bağışlarıyla gerçekleşmektedir. Bu şekilde birbirine destek olan ve iyi amaçlarla birleşmiş bu topluluk yüzlerce kişiye sosyal sorumluluk bilinci aşılamakta, paha biçilemez bir gönüllülük tecrübesi yaşamalarına aracı olmaktadır.


1. Benimle Oynar mısın?

Bu projede çeşitli hastalıklarından dolayı hastanede uzun süre kalması gereken çocuklar için hastanelere gidilerek çeşitli oyunlar ve etkinlikler düzenlenir. Şu anda her hafta düzenli olarak Cerrahpaşa, Çapa ve Numune hastanelerinin dahiliye, cerrahi ve onkoloji bölümlerine gidilmektedir.2. Bir Başka Yol

Bir Başka Yol projesinde amaç maddi veya manevi yetersizliklerden dolayı üniversite sınavına yeterince hazırlanamayan öğrencilere İTÜ’lü gençler tarafından özel dersler ve destek verilmesidir. Projenin motivasyonu bu öğrencilere bir başka yolun olduğunu göstermektir.


3. Bir Tatlı Huzur

Bu projede amaç herkesin bir gün yaş alacağı bilinciyle huzurevinde kalan büyüklerimize yol arkadaşlığı etmek ve güzel vakit geçirmelerini sağlamaktır.


Yıllar geçtikçe toplumsal yaşamdan kopan ve bu uzaklaşmayla kendini yalnız hisseden büyüklerimizin huzurlu ve mutlu olmalarını sağlamak, onların yaşama olan bağını arttırarak kendilerini güvende hissetmeleri hedeflenmektedir. 2018 yılında İTÜ Konservatuvar Öğrencileri ile birlikte #yaşlılar için söyle projesini gerçekleştirmişlerdir.4. Engeller Durdurmasın

“Engel Değil, Hürüz Biz” sloganıyla yola çıkan projede rehabilitasyon merkezleri ziyaret edilip engelli öğrencilerle atölye çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda işaret dili eğitimi verilerek farkındalık yaratılmaktadır.


5. Hayata Bir Adım

Hükümlülük ve tutukluluk süreleri boyunca Adalet Bakanlığı’nın gözetimi altında, Maltepe Çocuk ve Genç Cezaevi’nde bulunan çocuk ve gençleri, gelişimini olumsuz yönde etkileyen unsurları en aza indirmeyi amaçlayan ‘Hayata Bir Adım’ projesi, her bireyin doğuştan getirdiği ve sonradan edinebileceği yetenekler üzerinde çalışmaktadır.


Yapılan etkinliklerde, cezaevindeki çocukların ve gençlerin kendi ilgi alanlarının ve becerilerinin farkına varıp kişisel gelişimlerini sürdürebilmesi, cezaevi sonrasında yeniden katılacakları toplumsal yaşama en az sorunla başlaması ve bu durumdaki çocuklara karşı toplumun da bir empati geliştirmesi amaçlanmaktadır.6. Nar Harekatı

Nar Harekatı, Sevgi Evlerinde kalan, devlet korunmasına ihtiyaç duyan çocuklar ile düzenli ve sürekli olarak görüşülerek çocukların dünyaya ve topluma daha duyarlı, faydalı bireyler olarak yetişmeleri için çalışır.


Projede diğer yandan koruyucu aile modelindeki farkındalığın artmasını sağlayarak kurum bakımındaki çocuk sayısını en aza indirgemek ve onların sevgi dolu bir ailede büyüyebilmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.7. Umut Okulu

Umut Okulu projesi eğitimde fırsat eşitsizliği yaşayan çocuklara ulaşmayı amaçlar. Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi köy okullarındaki çocuklara kitap, kırtasiye, kıyafet ve oyuncak desteği sağlamaktadır.


Yılda beş defa yapılan ‘Umut Yolculukları’ ile hem fırsat eşitsizliği giderilmeye çalışılmaktadır hem de düzenlenen atölyelerle çocukların keyifli vakit geçirmelerinin yanı sıra fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlanmaktadır.8. Ver Bi’ Pati

Ver Bi’ Pati projesi, İstanbul Teknik Üniversitesi kampüsü sınırları içerisindeki canlıların beslenme, barınma, sağlık gibi temel ihtiyaçları ile ilgilenmeyi ve kampüs içerisinde bulunan kişiler ile kampüs hayvanları arasındaki ilişkiyi daha sağlıklı hale getirmeyi amaçlar.


Hayvanların günlük hayatımızın bir parçası oluğunu unutmadan; sevgi, saygı ve empati duyguları ile sürdürülen projemizde, hayvan sevgisini yaymak adına çeşitli eğitimler ve etkinlikler düzenlenmektedir.


61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page