top of page

İTÜ Ağazağa Yerleşkesi

“Dünyanın En Sürdürülebilir Kampüsü” Sıralamasında 47’nci, Türkiye’de ise Birinci!İTÜ, akademik yerleşkelerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği uluslararası UI GreenMetric sıralamasında “Dünyanın en sürdürülebilir 47’nci kampüsü” oldu. Türkiye’den ilk 50’ye giren ilk ve tek üniversite olarak sıralamada yerini alan İTÜ, bu başarısıyla altıncı kez Türkiye birinciliğini elde eden tek üniversite konumunda yer aldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesi, akademik yerleşkelerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında “dünyanın en yeşil 47’nci kampüsü” oldu. Bu yıl, toplam 1050 üniversitenin değerlendirmeye alındığı listede İTÜ 47. sıradaki yeriyle en seçkin üniversiteler arasına girdi.


“Sürdürülebilir kampüs” çalışmalarıyla ülkemizde birçok yeniliği ve ilki hayata geçiren İstanbul Teknik Üniversitesi, dünyanın seçkin üniversitelerinin kampüslerinin sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında 47. sırada yer alarak Türkiye’den ilk 50’ye giren ilk ve tek üniversite oldu. İTÜ, bölgesel sıralamalar göz önüne alındığında; Ortadoğu’da 2., Avrupa üniversiteleri arasında ise 26. sırada yer aldı.


2022 UI GreenMetric; altyapı, enerji, iklim değişikliği, atık yönetimi, su yönetimi, ulaşım ve eğitim alanlarında değerlendirme yaparak üniversiteleri bu ölçütleri göz önünde bulundurarak sıralıyor.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page