top of page

Herkes İçin Genetik


İTÜ Vakfı Yayınları'nın Popüler Bilim Kitapları Serisi'nin ilk kitabı Prof. Dr. Aslı Tolun'un kaleme aldığı "Herkes İçin Genetik" çıktı.


İnsan ve doğayla ilgili olması nedeniyle genetik, günümüzde en ilgi çeken bilim dallarından biridir. Genetik bilen kişi, doğayı da evrimi de daha iyi anlar. Her yaştan okuyucunun ilgiyle okuyup genetik bilgisini genişletmesi umuduyla yazılan bu kitabın hiç biyoloji ve genetik bilgisi olmayanların bile anlayacağı gibi olması amaçlandı. Kitabın hem genel okuyucuya, hem de orta eğitim ve tıp öğrencileri dahil üniversite öğrencilerine yararlı olmasını beklemekteyiz.


Kitapta önce değişik kalıtım şekilleri konusunda temel bilgiler verildi ve genlerin nasıl çalıştığı, mutasyon çeşitleri ve onların etkileri anlatıldı. Kalıtsal hastalıkların genetiği oldukça ayrıntılı açıklandı. Genlerdeki zararsız değişimlerin toplumların akrabalığına nasıl ışık tuttuğu, belli toplumlarda seçilime uğramış mutasyonların evrimi nasıl yönlendirdiği, genetik biliminin evrimi nasıl desteklediği anlatıldı. Genetiğin yaygın uygulamalarından söz edildi: Kök hücre uygulaması, klonlama, genetiği değiştirilmiş organizma, biyoteknoloji ve adli tıpta uygulamalar… Son olarak, genetik alanı bağlamındaki etik sorunlar ve gelecek senaryolarına değinildi.


Kitabın bu 1. baskısının tüm telif geliri İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerine burs verilmek üzere İTÜ Vakfı Burs Fonuna bağışlanmıştır.Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page