top of page

Dr. Ersin Arıoğlu "Büyük Mühendis"Vizyon sahibi İnşaat Yüksek Mühendisi, Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Arıoğlu 1940’da  İstanbul’da doğdu. 1963 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden “İnşaat Yüksek Mühendisi” olarak mezun oldu. 1969 yılına kadar aynı fakültenin yapı statiği kürsüsünde asistan ve öğretim görevlisi olarak akademik hayatını sürdürdü.


Arıoğlu 1965 senesinde İstanbul’da Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş.’ni kurdu. 1969’dan Kasım 2002 tarihine kadar bu şirketin Başkanlığını yaptı. Kasım 2002’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi. Temmuz 2007 – 2023 döneminde Yapı Merkezi Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 

Yönetim Kurulu Başkanı olarak Arıoğlu, araştırma ve geliştirme, mühendislik, tasarım ve müşavirlik, genel inşaat müteahhitliği, eğitim, sanayi ve üretim alanlarında faal, 10’u ulusal ve ikisi uluslararası kuruluş olmak üzere, 12 şirketi yönetti. Grubun ana şirketi olan Yapı Merkezi İnşaat Şirketi Türkiye’de ve yurt dışında müşavir/tasarımcı veya inşaat müteahhidi olarak çeşitli projelerde görev aldı. Şirket, endüstriyel tesisler, toplu konutlar, üretim tesisleri ve fabrikalar, ticari binalar, tüneller, köprüler, ulaşım sistemleri, demiryolları, otoyollardan enerji tesislerine, su temin yapılarına kadar birçok projeyi hayata geçirdi.

Arıoğlu’nun uzmanlık alanları inşaat mühendisliği, beton teknolojileri, inşaat metotları, ulaşım sistem ve yapıları, deprem mühendisliği, yapıların tamir ve güçlendirilmesi konularını kapsamaktadır. Avrasya Tüneli ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi Türkiye’nin iddialı inşaat mühendisliği dönüm noktası projelerinin arkasındaki lider güçtü. Dünya tünelciliğinde bir kilometre taşı olan Avrasya Tüneli, deniz altındaki yüksek su basıncı, karmaşık jeolojisi ve İstanbul’un yüksek depremselliği nedeniyle dünyanın en zorlu tünel projesi olan ve İstanbul Boğazı’nın altından geçen bir karayolu tünelidir. 1915 Çanakkale Köprüsü 18 Mart 2022›de tamamlandı ve dünyanın en uzun açıklıklı (2023m) asma köprüsü oldu. Arıoğlu’nun ilk projesi olan Galata Kulesi’nin güçlendirilmesi projesi ise halen İstanbul’un siluetinde önemli bir iz bırakmaya devam ediyor.

Arıoğlu’nun muhtelif yerli ve uluslararası teknik dergilerde 80’den fazla makalesi yayınlanmış olup, ‘Yapısal Dinamikler’ konulu bir kitabın da yazarıdır.

1997’de Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından Fahri Doktor nişanı ile ödüllendirildi.

1995-2002 döneminde İstanbul Bilim Merkezi Vakfı’nın Başkanlığını yaptı. 1996’da Slovenya Cumhuriyeti’nin İstanbul Fahri Konsolosu olarak atandı. 1997-2008 yılları arasında dünya genelinde insanların acı çekmesine neden olan çatışmalara çözüm geliştiren ve savunan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Kriz Grubu’nun Yönetim Kurulu’nda görev aldı. 1990 yılında İTÜ Vakfı Mütevelli Heyet üyeliğine seçildi, 2008-2012 yılları arasında Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliği, 2008 – 2023 döneminde Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Mütevelli Heyet üyeliği yaptı. Arıoğlu, 2011’den itibaren 10 yılı aşkın bir süre Türkiye Müteahhitler Birliği Danışma Kurulu üyesi ve Etik Kurulu Başkanlığı yaptı. Duayen bir mühendis ve hayırsever bir iş insanı idi.

Arıoğlu’na 2004’de Slovenya Cum-hurbaşkanı tarafından, Slovenya – Türkiye arasında ekonomik işbirliğinin gelişmesine değerli hizmetlerinin takdiri olarak, en itibarlı (Silver Honorary Order of the Republic of Slovenia) “Slovenya Cumhuriyeti Gümüş Onur Nişanı” verildi.

ODTÜ Eğitim Vakfı’ndan “Dr. Rüştü Yüce - Meslekte Başarı Ödülü”ne; UITP – Uluslararası Toplu Ulaşım Birliği tarafından “Onur Sertifikası”na; Türkiye Prefabrik Birliği tarafından “Yılın Başarılı Prefabrik Yapısı” ödülüne layık görüldü. Sudan’da Nil nehri üzerinde yapılan iki köprünün liderliğini üstlenmesi vesilesi ile Sudan Devlet Nişanı ile ödüllendirildi.

Arıoğlu, Mart 2022’de ENR “Engineering News-Record” dergisi tarafından inşaat sektöründe fark yaratan ve toplumları geliştiren kişiler arasından “TOP 25 Newsmaker” arasına seçildi. Ağustos 2022’de Türkiye Köprü ve İnşaat Cemiyeti tarafından köprü ve inşaat sektörüne olan önemli katkılarından dolayı “Meslekte Üstün Başarı” ödülüne layık görüldü.


Arıoğlu’nun yaşamından kesitlerin yer aldığı “Mühendis” isimli kitap 2014 yılında yayınlandı.


1994 yılında, Dr. Arıoğlu’nun her çocuğun güçlü yönlerini belirleyerek ve geliştirerek kendi potansiyellerini geliştirmesi için teşvik edildiği bir eğitim sistemi yaratma vizyonuyla, Gençlik Kültür ve Hizmet Vakfı - Türkiye Vakfı ile ortaklaşa, anaokulundan üniversiteye kadar eğitim veren Irmak Okulları’nı kurdu.

Ersin Arıoğlu, mühendis Atiye Ülkü (Uluğ) Arıoğlu ile evli olup, 4 çocuk ve 9 torun sahibidir. Kendisini adamış bir eş, sevgi dolu bir baba ve torunlarının deyimiyle “dünyanın en eğlenceli dedesi” idi.


 

21 görüntüleme0 yorum
bottom of page