top of page

Cisimlerin Mukavemeti Çıktı


İTÜ Vakfı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin efsane hocalarından Prof. Dr. Mustafa İnan’ın İTÜ’ye ve Türkiye’de mühendislik dünyasına son armağanı olan CİSİMLERİN MUKAVEMETİ kitabının kontrol edilmiş 11. Baskısını yayımlamaktan dolayı onur duymaktadır.


İlk baskısı 1967 yılında yapılan ve tüm mühendislik dallarının temel dersleri arasında yer alan “mukavemet” konusundaki bu eserin, gerek öğrencilerin ve gerekse mühendislerin göstermiş olduğu ilgi ile aranılırlığı gün geçtikçe artmıştır. Konuları ele alışı ve işleyişi açısından alanındaki yeri tartışılmaz olan bu eserin, öğrenci açısından tek kullanım zorluğu yazım dili idi. Doğal olarak 1960’ların Türkçesi ile günümüz Türkçesi arasındaki farklar öğrenciyi zorlamaya başladığı için 9. baskıda, Prof. Dr. Esin İnan’ın titiz ve kapsamlı çalışmasıyla, kitabın bütünlüğü bozulmadan diline günümüz Türkçesi uyarlandı ve buna ek olarak birim sistemi bugün uluslararası birim sistemi olarak kabul edilen (SI) sistemine çevrildi.


Bundan sonraki baskılarında son yıllarda “mukavemet” dersi kapsamına alınan birkaç konuyu daha katarak ve uygulamaları çoğaltarak bu eseri iki cilt halinde basmayı tasarlıyoruz. Dileğimiz, Mustafa Hoca’nın dileği olan bu kitabın tüm mühendislere ve mühendislik öğrencilerine ışık tutması ve yol gösterici olmasıdır.


Prof. Dr. Mustafa İnan

Yayınevi: İTÜ Vakfı

Yayın Tarihi: Mayıs, 2023

ISBN: 978-975-7463-05-4

Türkçe/624 Sayfa/16.3.x23.5 cm

11. Baskı


52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page