top of page

250. Yıl Doktora Mezuniyet Töreni

İstanbul Teknik Üniversitesi 250. Yıl Doktora Mezuniyet Töreni 20 Haziran 2023’te Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İTÜ Uzay Mühendisliği Bölümü mezunlarından Hakan Altınay’a, robotik ve yazılım alanındaki başarılı çalışmaları nedeniyle fahri doktora unvanı verilirken, doktorasını tamamlayan mezunlara belgelerini Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu takdim etti.


Törende, İTÜ TMDK Çalgı Eğitimi Bölümünden sanatçılarından Dr. Erdem Şimşek bir müzik dinletisi sundu. Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu; THE ve QS gibi derecelendirme kuruluşlarından alınan iyi sonuçların İTÜ’nün başarısının sürekli hale gelmesinin bir göstergesi olduğunu vurguladı ve mezunlara şöyle seslendi: “Bugün sizlere takdim edeceğimiz doktora mezuniyet belgelerinin ayrı bir önemi var. Sizler İTÜ’nün 250. Yıl coşkusunu bizzat yaşadınız. Bu tarihi döneme hep beraber tanıklık ettik. Böylece İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 250. yıl mezunları oluyorsunuz. 2023 yılı mezunlarımızın böyle bir şansı oldu. Herkesi tekrar tebrik ediyorum.

 

İTÜ mezunu Hakan Altınay’a fahri doktora diploması

Törende, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Itır Satoğlu’nun Hakan Altınay’a fahri doktora verilmesine yönelik senato kararını okumasının ardından, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu Hakan Altınay’a, “girişimciliğinin yanı sıra elektromekanik, robotik, yazılım gibi konularda faaliyet gösteren uluslararası düzeyde şirketler kurarak gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan ileri teknoloji ürünleri geliştirmesi nedeniyle” fahri doktor unvanı takdim edildi.


Hakan Altınay, doktora mezunlarına yaptığı teşekkür konuşmasında, İTÜ’de aldığı lisans eğitiminden ve robotik alanındaki çalışmalarına başlama sürecinden söz etti: “Uzay Mühendisliği Bölümü ben girdiğim yıl yeni açılmıştı. Çok yoğun ve sıkı bir eğitim aldık. İTÜ bizleri verdiği eğitimle çok iyi donattı. Mezun olduktan sonra da verdiği imkânlarla hep yanımızda oldu. İTÜ ülkemizde öncü bir üniversite olduğu gibi aynı zamanda mezunlarını ve öğrencilerini her zaman en iyi şekilde destekleyen bir üniversite de oldu.


“İTÜ’lü olmak bir ayrıcalıktır”

250. Yıl doktora mezunları adına konuşan Dr. Tuğçe Bilen, konuşmasında tüm arkadaşlarını eğitim süresince yaptıkları çalışmalardan ötürü tebrik etti ve “İstanbul Teknik Üniversiteli olmak bir ayrıcalıktır. Ben de bu ayrıcalığa sahip olduğum için çok mutlu ve gururluyum,” dedi. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin; lisansüstü öğrencilerin ve mezunların üniversitelerin kendini geliştirmesi yolunda en önemli kaynaklardan olduğunu belirtti.


Konuşmaların ardından Prof. Dr. Koyuncu, 2022 Doktora Özel Ödülü ve En Başarılı Tez Ödülü sahipleri ve danışmanlarının ödüllerini, ardından 250. Yıl İTÜ mezunlarına mezuniyet belgelerini takdim etti.

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page