top of page

Nimet Çakıcı

Piyano

İstanbul Teknik Üniveritesi TMDK Piyano Kursları piyano öğretmenliğinde 7. yılını tamamlayan Nimet Çakıcı, 1978 yılı, İstanbul doğumludur.

Piyanoya, besteci ve piyanist Renan Koen’le başladı. Doç. Dr. Özcan Özbek’le Müzik Teorisi eğitiminin ardından, Çağdaş Sanatlar Akademisi’nde müzisyen, besteci Timur Selçuk’dan armoni eğitimi aldı.

Prof. Dr. Aytaç Rızaguliyeva ile piyano çalışmalarına devam etmektedir.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı mezunu öğretmenimiz, Prof. Dr. Mari Barsamyan ve Prof. Dr. Sena Gürşen Otacıoğlu’dan piyano eğitimi aldı. Prof. Dr. Mehveş Emeç ile Piyano Metodları üzerine çalışmalar yaptı.

Kadıköy Anadolu Lisesi, İstanbul Anadolu Lisesinde müzik öğretmenliği deneyimlerini tamamladı.

Nâzım Hikmet Akademisi Müzik Bölümü kurucu ve eğitimcilerinden olan Nimet Çakıcı, aynı kurum bünyesinde değerli müzisyen ve bestecilerle Nâzım Kumpanya müzik topluluğunun kurucuları arasında yer aldı, müzisyen ve yöneticilik görevlerini üstlendi.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Çocuk Korosu kuruculuğu, piyano eşliği ve şeflik görevlerini üstlendi.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Danışmanlığı departmanında eğitimci, konser ve etkinlik organizasyon yöneticiliği görevleri ile uzun yıllar çalıştı.

Açık Radyo’da “Hayatı ve Yapıtlarıyla Bir Sanatçı Duruşu: Şostakoviç” program yapımcılığı ve sunumunu sanatçı Emin İgüs ile gerçekleştirdi.

Açık Radyo’da “Rusya’dan Rusya’ya Müzik / 19. yy. Rusyasından Günümüze Eserler ve Müzisyenlerin Hayatlarıyla Senfonik Müzik Tarihi” programının kolektif yapımcılığı ve sunuculuğu görevlerinde yer aldı.

Çeşitli gazete ve portallarda müzik eleştirisi ve müzik tarihi üzerine makale ve röportaj yazarlığı yaptı.

Pan Yayıncılık’da müzik ve kültür kitapları tashih ve editörlüğü yaptı.


Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı / Bolluca Çocuk Köyü’nde müzik öğretmenliği, piyano eşliği, orkestra ve koro çalıştırıcılığı yaptı.

Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı sanat danışmanlığı müzik etkinlikleri kurulunda görev aldı.

Ruhi Su Dostlar Korosu’nda korist / soprano olarak görev aldı.

Kurtuluş Lisesi’nden mezun oldu.

Nimet Çakıcı
bottom of page