Sevgi, Emek ve Gönül Birliğinde Çeyrek Asır

İTÜ Vakfı Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi’nin kuruluşunun 25. yılı kutlandı. 25. Yıl nedeniyle İTÜ Vakfı’nca düzenlenen kutlama yemeğinde, İTÜ Rektörü ve Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından üyelere birer teşekkür plaketi sunuldu.

İTÜ Vakfı Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi, kuruluşunun 25 yılını geride bıraktı. İTÜ Vakfı Yönetim Kurulu, Vakfımıza 25 yıldır kesintisiz sürdürdüğü katkı ve desteklerden dolayı Komite için bir kutlama ve teşekkür yemeği düzenledi. Rektör ve İTÜ Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Yönetim Kurulu Üyeleri Y. Müh. Ülkü Arıoğlu, Y. Müh. Naci Endem, Prof. Dr. Güven Önal, Y. Müh. Güner Koçel, Prof. Dr. Mete Tapan, Y. Mim. Levent Aksüt , Y. Müh. Nijat Gürsoy ile Genel Sekreter Kenan Çolpan ve Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Mete’nin katıldığı 25. Yıl kutlama yemeğinde, Komitede 25. Yıl boyunca fiilen görev alan üyelerle, farklı yıllarda gruba dahil olan üyeler hazır bulundu. İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri Havuzbaşı Restoran’da gerçekleştirilen yemek sırasında, Rektör Mehmet Karaca tüm üyelere 25. Yıl anısına birer teşekkür plaketi sundu. Rektör Karaca, teşekkür plaketlerini sunarken yaptığı konuşmada Komite’nin Vakfa, dolayısıyla İstanbul Teknik Üniversitesi’ne sağladığı katkıların çok değerli ve önemli olduğunu belirterek, Üniversite olarak Komite’nin çalışmalarına mümkün olan her türlü desteği vermeye devam edeceklerini ifade etti. Komite Başkanı Şadiye Karadoğan ise konuşmasında, gönüllü çabalarla yürüttükleri faaliyetlerin artarak sürdürülebilmesi için İTÜ’nün kurumsal desteğinin önemine dikkat çekti. Kurucu üyelerden Prof. Dr. Suna Atak, Komite’nin kuruluşu aşamasında Neş’e Önal ve Güven Önal’ın çaba ve katkılarını unutmamak gerektiğini vurguladı; Prof. Dr. Işık Kumbasar da, Prof. Dr. Kemal Kafalı ile Prof. Dr. İlhan Kayan ve Kayacan Kayan’ın Komite’nin kuruluşuna ve çalışmalarına verdikleri desteği hatırlatarak, kendilerini her zaman saygı ile andıklarını belirtti.

İTÜ Vakfı Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi, mezun ve mensup eşleri ile öğretim elemanlarından oluşan bir grup öncü kadının girişimleri ile 1988 yılında kuruldu. Gönüllülük esası ile bir araya gelen üyelerin, kuruluş tarihinden itibaren küçük adımlarla, ancak büyük heyecanla başlattığı etkinlikler zamanla büyük hedeflere dönüşerek, üniversitemize kalıcı eserler kazandırmanın yanı sıra, camianın sosyal ve kültürel hayatına da yeni bir soluk getirdi. 1992 yılında yapımı tamamlanan Gümüşsuyu Kız Öğrenci Yurdu, sevgi, emek ve gönül birliği ile bir araya gelmiş Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi üyelerinin özverili çalışmalarının bir simgesi olarak bugün 50 kız öğrencimize barınma olanağı sağlıyor. Bugüne kadar gerek ülkemizin önde gelen kuruluşlarının, İTÜ’ye gönül vermiş dostların sponsorluğunda, gerekse tamamen kendi çabaları ile düzenlediği sayısız klasik müzik konserinde, dünyaca ünlü pek çok Türk ve yabancı sanatçıyı İTÜ camiası ile buluşturan Komite, “Burs Kampanyasına Destek” amacıyla konser organizasyonlarının yanı sıra, bale, yurt içi ve yurtdışı gezileri, kermes, defile, yemek, brunch, sergi, tiyatro, panel, konferans, briç kurs ve turnuvaları, resim kursları gibi pek çok etkinliğini sürdürüyor. Tüm etkinliklerden elde ettiği geliri İTÜ Vakfı Burs Fonu’na aktaran Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi, her yıl 200 civarında İTÜ öğrencisine verdiği karşılıksız bursla, yemek yardımlarıyla, Giysi Odası’yla geleceğimizin yapı taşları gençlerimizin pek çok sorununa çözüm üreten, kucak açan bir aile.

Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi üyeleri: Prof. Dr. Suna Atak, Prof. Dr. Işık Kumbasar, Ayla Altay, Ayla Eren, Fügen Sarıoğlu, İrem Vardar, Kamuran Aköz, Mukaddes Özdemir, Nuran Baykal, Öney Tameroğlu, Yurdanur Aydoğan, Şadiye Karadoğan, Zeliha Dilek, Aysun Yücekal, Emine Yağcı, Ertan Doğan, Güler Uğur, Hülya Karadoğan, İclal Vatandost, Sermin İpekoğlu, Şerife Özkaynak, Merih Sütlaş, Sultan Sökmen, Şaduman Banger.

/images/