Ord. Prof. Ata Nutku -Türk Gemi İnşaatı Endüstrisi ve Mühendislik Eğitiminin Önderi


İTÜ Vakfı, denizcilik alanında büyük bir boşluğu dolduracak yeni bir kitabı okuyucularına sundu. Yüksek Mühendis Aydın Eken, tarafından yayına hazırlanan Ord. Prof. Ata Nutku - Türk Gemi İnşaatı Endüstrisi ve Mühendislik Eğitiminin Önderi  adlı kitap, gemi inşaat sektöründe ve denizcilik tarihimize ışık tutuyor.

ÇELİK GEMİ YAPIMINI GERÇEKLEŞTİREN MÜHENDİS
İTÜ’de sivil gemi mühendisliği eğitiminin kurucusu ve Türkiye’de gemi yapılamaz denen  bir ortamda  çelik gemi yapımını gerçekleştiren  Ord .Prof Ata Nutku,  gemi inşaatı mühendisliğinin önderi olarak kabul edilmektedir.  Kendisi, hem eğitim, hem de endüstri alanında asker ve sivil yaşamını denizcilik sektörüne adayan, yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlarda çalışan, çok sayıda gemi inşaatı mühendisi ve bilim adamı yetiştirdi. Nutku, gemi model deney laboratuarını  kuran, tersaneyi dershaneye taşımayı büyük bir  ustalıkla beceren, meslekte hep ilkleri gerçekleştirmesiyle  mesleğinin örnek bir lideridir...

Hayalleri, hedefleri, meslek sevgisi, başarıları ve yurtseverliği ile  dört dörtlük bir cumhuriyet öncüsü Ord. Prf. Ata Nutku’yu genç kuşaklara tanıtan ve hizmetlerinin unutulmadan yazılı belgelere  dayalı olarak belirten bu kitap geçmiş ve geleceğe ışık tutuyor...
 
ÜNİVERSİTE-ASKERİ-DENİZCİLİK ALANINDA İSMİ YAŞIYOR
1960 yılında ordinasyus Profesör olan Nutku, 1974 yılında TÜBİTAK hizmet ödülü aldı. İTÜ Yönetim Kurulu  1990 yılında kurucusu olduğu laboratuvara Ata Nutku Gemi Model Laboratuvarı  adını , 1999 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri 112  oto kapasiteli araba vapuruna  Ord.Prof. Ata Nutku adını vermiştir. Uzun yıllar hizmet verdiği Gölcük Tersanesi ise  2010 yılında, 310 Yeni Gemi İnşa Baş Mühendisliği kısmına  “Yb.Ata Nutku 310 Gemi İnşa Baş Mühendisliğiadını vermesiyle kendinsin üniversite, denizcilik ve askeri  alanda ismi ölümsüzleştirilerek anılmasını sağladı.
 
Kitapta, Ord. Prof. Ata Nutku'nun  bilimsel yayınları, kitapları, enstitü broşürleri, patentleri, projeleri, ödülleri ve başarı belgeleri kitabın içinde çok kapsamlı olarak yer almaktadır. 
 

 
Bilgi için : www.ituvakif.org.tr